top of page

Kdy přestaneme dělat performance reviews?

  • Obrázek autora: Bohunka Hihlánová
    Bohunka Hihlánová
  • 28. 3.
  • Minut čtení: 3

Proč si myslím, že zrovna tohle je jedna z HR best practices, které nefungují, a jak to dělat líp.


Performance Reviews všechny jen otravují a nic nepřináší


Aktuálně běží hlavní sezóna performance reviews, talent reviews, hodnotících pohovorů… jakkoli tomu chcete říkat. Prostě takové to divadlo, kdy se celá firma jednou (nebo víckrát) za rok zastaví a všichni sedí nad nějakým formulářem, dumají, co do něj napsat a nakonec se z toho všeho ještě spočítá bonus. Hodiny a hodiny času 🕳️


Jsem v HR skoro 20 let a osobně ani z doslechu jsem jedinkrát nezažila, že by někdo řekl: „U nás to funguje super, všichni jsou spokojení a opravdu nám to k něčemu je.” Jestli jste výjimka, prosím ozvěte se mi 🙏


Aby nedošlo k omylu. Já nemám vůbec nic proti tomu, PROČ se vlastně performance reviews dělají:


  • předat si navzájem zpětnou vazbu,

  • nastavit a sledovat individuální cíle (včetně rozvojových),

  • sladit si očekávání ohledně výkonu, role, dalších kroků v kariéře,

  • podporovat žádoucí projevy chování (aneb hodnoty, kultura…),

  • férově nastavit odměňování nebo rozdělit bonusy.


Jen si vůbec nejsem jistá (nebo spíš jsem 😈), jak úmorný proces v podobě performance reviews dokáže cokoli z toho zařídit.


Reálný přínos Performance Reviews


Kdyby jen bylo v praxi možné udělat v nějaké firmě následující experiment:


  1. Status quo → spočítat náklady (především v podobě času, který tomu všichni zúčastnění věnují) a vedle toho si dát řekněme tržby per člověk (nebo cokoli jiného je pro vás důležitý ukazatel). Protože to přece celé děláme kvůli „řízení výkonnosti”, ne?


  2. Zrušit cirkus jménem reviews → okamžitě máte úsporu (přesněji ten čas můžou všichni věnovat něčemu jinému - viz dál). A pak se podívat, jestli se něco stalo s tržbami per člověk. Mám hypotézu, že by se nezměnilo nic nebo by se výsledky zlepšily 😀


Jasně, je to spíš mentální cvičení, v praxi nikdy nebude možné očistit všechny další vlivy, ale…


Jak to dělat líp


Hmm hmm, jenže co teď s tím, že? Ať s vaničkou nevylejeme i dítě…


Koukněte ještě jednou výš na důvody, které nás k systému performance reviews obvykle vedou. Mám pro vás pět jednoduchých (ne snadných!) receptů, jak účelu dosáhnout:


  • Lídři týmů mluví se svými lidmi. Často. Nebo spíš individuálně podle potřeby. U někoho to je dvakrát za týden. U někoho dvakrát za kvartál. A tím „mluví” nemyslím běžnou operativu a kontrolu ne/splněných úkolů - rozumíme si, ne?


  • Lídři lídrů to s nimi praktikují úplně stejně. A jasně vyžadují, aby se lidem v jejich týmech věnovali. Dostanou na to taky prostor (ne, teamleader fakt nemůže mít 100% času alokovaný na projekty).


  • Nemalá část zpětné vazby, sladěných očekávání a vyhodnocování cílů se přesouvá na celý tým. Beztak vám dá nejlepší feedback kolega, se kterým řešíte věci iks hodin denně…


  • Lídři se baví mezi sebou. Vídám to jen výjimečně, ale má to neuvěřitelný efekt: pravidelné setkávání teamleaderů napříč organizací (na agendě jsou lidi, ne byznys). Kde je jaký talent, jak si poradit v nějaké složité situaci, jak vypadá odpovídající výkon, přesuny mezi týmy…


  • Když se všechno tohle děje, pak i rozhodování o mzdách a bonusech je mnohem snazší. Ať už ho máte rozložené flexibilně do celého roku nebo na písknutí v nějaký konkrétní termín. (p.s. o tom, jaký nesmysl je mít diskusi o zpětné vazbě a cílech spojenou s diskusí o penězích, snad ani nemusím začínat…)


Je to snadná cesta? NE


Hlavně proto, že největší překážkou bude nejspíš změna mindsetu. Pustit kontrolu. Nechat týmům a jejich lídrům autonomii.


Ze strany HR spíš definovat principy nebo minimální standard. Pomoct tam, kde neví, jak na to. Možná facilitovatněkteré diskuse v týmech. Občas si pár otázkami ověřit, že se věci vážně dějí.


Ale hlavně: nepřekážet. Lídři jsou zodpovědní za výkon a spokojenost svých týmů, ne HR.


R.I.P. Performance Reviews

Tímto vyhlašuju hlasování, která „best practice” už opravdu zaslouží zmizet v propadlišti dějin. Já mám jasného kandidáta ☝️. A zlatého bludišťáka pro všechny HR, kteří to začnou ve svých organizacích dělat jinak.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page