top of page
  • Obrázek autoraBohunka Hihlánová

Sebelimitující přesvědčení u lidí v HR

Která jsou nejčastější, v čem nás brzdí a jak je překonat.


Have No Fear

Lidem, týmům a kultuře ve firmách (jinými slovy HR) se věnuju už skoro 20 let. A jedna věc se celou tu dobu nemění.

Je HR už konečně ten strategický partner nebo ne?

Mají máslo na hlavě “C-level kluci”, kteří nás neberou ke stolu? Nebo si za to můžeme jako HR sami, protože prostě nemáme dost byznys mindset? Aneb vejce nebo slepice?


Jasně, když jste v oboru buď úplní nováčci, nebo třeba 3-5 let, budou vám prostě vždycky chybět do nějaké míry odborné znalosti a hlavně reálná zkušenost.


Možná největší brzda ale bývají právě sebelimitující přesvědčení. Znám to na vlastní kůži a často se s tímhle tématem potkávám i při mentoringu mladších HR kolegů.


Pojďme začít trochou teorie


Sebelimitující přesvědčení (self-limiting beliefs) jsou myšlenkové vzorce, které si člověk vytváří o sobě, svých schopnostech a možnostech. Často omezují jeho potenciál, brání mu v dosažení cílů a způsobují, že si člověk nastavuje mentální hranice, které nejsou založené na skutečné realitě, ale spíše na negativních myšlenkách a pocitech.


Konec přednášky.


Co to teda znamená v každodenním životě?


Obvyklá přesvědčení juniorních a mediorních lidí v HR


„Nikdo mě nebude brát vážně."

  • „Nemám dost zkušeností a praxe.” „Nedokážu svoje úkoly plnit dost efektivně”.

  • „Budou moje názory a doporučení starší a zkušenější kolegové nebo manažeři považovat za validní?” Třeba budou. A kdyby ne, dá se na tom pracovat.


„Musím znát všechny odpovědi."

  • Potřeba mít vždycky všechny informace a odpovědi vede jen k většímu stresu a úzkosti.

  • Přiznat, že nevím, je ok. Často je mnohem užitečnější klást dobré otázky, než znát všechny odpovědi.


„Musím být perfektní.”

  • Strach z chyb a selhání může mít dvojí efekt - buď se do některých projektů vůbec nepustíte, nebo je přetahujete k dokonalosti, kterou nikdo nechce a nepotřebuje.

  • Prozradím vám tajemství - nebude to dokonalé. Nikdy. Vím o tom svoje, tohle přesvědčení je můj celoživotní parťák. A tak se učím fungovat spíš na principech „dost dobře” a „o něco lepší dneska než včera”.


„Nejsem připravený/á na větší odpovědnost."

  • Máte strach vzít na sebe víc odpovědnosti, přijmout seniorní roli nebo vedení týmu. To zbytečně brzdí váš kariérní růst.

  • Co nejhoršího se může stát? A co nejlepšího se může stát? Někdy vidíme jen rizika a překážky a zapomínáme, jaké by to mohlo být, když uspějeme.


„Nebudu schopný/á zvládnout konflikty."

  • „Jsem tu hlavně proto, abych pomáhal/a lidem.” „Musím být s každým zadobře.” „Jsme tu taková velká rodina.” atd…

  • Přesvědčení, že nezvládnete efektivně řešit konflikty mezi lidmi v týmech nebo s manažery, vede k tomu, že se vyhýbáte konfrontacím a neřešíte problémy včas.

  • Moje mantra? „Konflikt je kámoš, konflikt je kámoš, konflikt je kámoš.”


„Čím víc toho budu dělat, tím líp.”

  • Je toho přece tolik, co je potřeba zlepšit, změnit. “A až to všechno udělám, konečně si zasloužím ocenění a respekt.”

  • V zahlcení nepodstatnými drobnostmi se pak ztrácí fokus, skutečná produktivita a přínos pro byznys.



No dobře. Udělali jsme si pěkný seznam, který ani nepředstírám, že je kompletní. Ale proč to je vlastně téma?


Dopady sebelimitujících přesvědčení nebývají zrovna pozitivní


Namátkou třeba:

  • Nižší efektivita a produktivita

  • Pomalejší kariérní růst

  • Nižší sebedůvěra

  • Stres a vyhoření


Kdybych hooodně hledala, k čemu se naopak můžou hodit, napadá mě snad jen sebereflexe. Pokud si dobře uvědomuju vlastní omezení nebo dokážu realisticky zhodnotit svoje schopnosti, vím taky, v čem se zlepšit a kde si říct o pomoc.


Hezký oslí můstek k doporučením, co se s tím dá dělat…


Jak překonat sebelimitující přesvědčení


  1. Sebereflexe a identifikace přesvědčení: Uvědomění si vlastních přesvědčení je první krok k jejich překonání. Už jen tohle může být práce na pár měsíců až let.


  2. Sebevzdělávání a rozvoj: Aktivní práce na rozvoji dovedností a získávání nových znalostí může zvýšit sebedůvěru. Zároveň je fér si přiznat, že odžité roky a zkušenosti prostě zrychlit úplně nejde.


  3. Mentoring a podpora: Vyhledání mentora nebo pomoc od zkušenějších kolegů vám pomůže překonat pochybnosti a získat užitečné rady. Google a ChatGPT všechno nevyřeší. Mentor, ke kterému máte důvěru, bude řešit vaši situaci, vaše potřeby, váš kontext.


  4. Změna mindsetu: Práce na změně negativních myšlenkových vzorců na pozitivní může výrazně zlepšit pohled na sebe sama. Což je taky práce na celý život, že?


  5. Stanovení reálných cílů: Můžeme mít dlouhodobou vizi. Ale co to pro mě znamená dneska? Zítra? Za měsíc? Postupné dosahování menších cílů může zvýšit sebedůvěru a ukázat, že jsme schopní dosáhnout velkých úspěchů.


Pro lidi v HR můžou sebelimitující přesvědčení představovat významnou překážku v kariérním růstu a efektivitě práce. Často vedou k podceňování vlastních schopností, strachu z převzetí větší odpovědnosti a obavám z vyjádření názorů a nápadů.


Změna takových přesvědčení nám přinese větší otevřenost novým příležitostem, inovativní myšlení a lepší zvládání obtížných situací, což je v HR práci klíčové. V konečném důsledku dokážeme naplno využít svoje talenty a přinášet hodnotu jak pro sebe, tak pro svoje organizace.


A to je, milý Watsone, přesně to, co chceme 💡


 

👉 Uvažujete o mentoringu, ale zatím nevíte, jestli to je pro vás to pravé? Rezervujte si nezávaznou online schůzku a probereme, v čem bych mohla pomoct.

Comments


bottom of page